• https://www.facebook.com/pages/Yalova-Barosu/437497959725728?fref=ts
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Saat
Takvim
Menü

Üyelik Girişi
Arşiv Haber-Duyuru-Toplantı

TBB 2011/43 sayılı duyurusu

 Ankara 01.06.2011
BARO BAŞKANLIĞI 
DUYURU NO:2011/43

Baro tarafından CMK müdafi veya vekil olarak atanan meslektaşlarımızın haklı mazeretleri nedeniyle görevlendirilmesine ilişkin yazıya dayanarak bir başka meslektaşına yetki vermesi  durumunda bu belgeye vekalet pulu yapıştırılmasının gerekli olup olmadığı hususunda bazı mahkemeler ve meslektaşlardan gelen soru ve mevcut farklı uygulama ve yorumları gidermek üzere;

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu 19-20 Mart 2011 tarihinde yaptığı toplantıda 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 56/5.maddesi ve Avukatlık Kanunu Yönetmeliği’nin 18.maddesinde de sözü edilen “yetki belgesi” nin “bir vekaletnameye dayanılarak çıkarılması ve vekaletname hükmünde olması”  nedeniyle, “CMK kapsamında yapılan görevlendirmelere dayalı yetki belgesi vekaletname niteliğinde görülmediğinden bu yetki belgelerine vekalet pulu yapıştırılması gerekmediğine” oybirliğiyle karar vermiştir.

Bu konudaki soru ve tereddütlerin giderilmesi için alınan karar doğrultusunda uygulama gerçekleştirilmek üzere baronuz mensubu meslektaşlarımızın ve ilgili mahkemelerin bilgilendirilmesinin sağlanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla.

 Avukat V.Ahsen COŞAR
Türkiye Barolar Birliği
Başkanı

Gazeteler
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret432370
Google Arama